آشتی سیاسی ضرورت جامعه امروز است/ عده‌ای روز روشن اظهارات رهبر انقلاب را تحریف کردند/ | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۶ مهر - ۱۴۰۲  
false
true
آشتی سیاسی ضرورت جامعه امروز است/ عده‌ای روز روشن اظهارات رهبر انقلاب را تحریف کردند/

امام جمعه موقت تهران با برشمردن انواع آشتی‌ها بر ضرورت آشتی سیاسی در جامعه ما تأکید کرد و گفت: کسانی که می‌خواهند میدان‌دار آشتی باشند باید بدانند اصول غیرقابل تغییرند اما سلیقه‌ها وحی منزل نیست و می‌تواند تغییر کند.

به گزارش "چغادک نیوز"، به نقل از باشگاه خبر نگاران جوان :آیت‌الله «سیداحمد خاتمی»، در خطبه‌‌های نماز جمعه‌ امروز تهران، به نمازگزاران هشدار داد: به یاد قیامت باشید که زلزله‌ آن روز شدید است.

 
امام جمعه موقت تهران در ادامه به آیات دیگری از سوره زلزال در وصف روز قیامت اشاره کرد.
 
این عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با بیان این که در سبک زندگی دینی؛ اصل بر رابطه در جامعه است، مردم را دعوت به آشتی کرد و انواع آن را برشمرد.
 
آیت‌الله خاتمی مهم‌ترین نوع آشتی را که ضرورت امروز جامعه ما است، آشتی بین اختلاف سلیقه‌های سیاسی عنوان و اظهارداشت: دو نوع آشتی سیاسی داریم که یکی از آن‌ها مربوط به افراد داخل نظام است که نظام را قبول دارند و دیگری برای کسانی است که خارج از نظام هستند و من با آن‌ها کاری ندارم.
 
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: با کسانی که داخل نظام هستند باید آشتی داشت، چون موجب یکپارچگی جامعه می‌شود و من هفت مورد را برای کسانی که می‌خواهند میدان‌داری کنند و همه‌ سلایق را یک جا جمع کنند، بیان می‌کنم.
 
آیت‌الله خاتمی در راستای تشریح این هفت مورد بیان داشت: در این سی و پنج سال چند سلیقه مطرح بوده و هیچ سلیقه‌ای هم حذف شدنی نیست و کسانی که می‌خواهند میدان‌دار آشتی باشند، باید بدانند اصول غیرقابل تغییرند اما سلیقه‌ها وحی منزل نیست و می‌تواند تغییر کند.
 
وی در توضیح مورد دوم بر عدم حذف فیزیکی به خاطر اختلاف سلیقه‌ها اشاره کرد و اذعان داشت: اختلاف سلیقه‌ها نباید موجب حذف فیزیکی شوند و وقتی که سلیقه‌ای به سر کار می‌آید، تمام افراد سلیقه‌ دیگر را جارو کنند.
 
آیت‌الله خاتمی تأکید کرد: این مشکل یک دولت و چند دولت نیست و در طول ۳۷ سال بوده است و در این عرصه شایسته‌سالاری و تقوا حرف اول را باید بزند.
 
امام جمعه موقت تهران ملاک برخورد اندیشه‌ها را استدلال عنوان و تأکید کرد: نباید جناح و باند سبب شود که بگوییم فلانی چون در فلان جناح است، هرچه می‌گوید خطا است.
 
وی با تأکید بر تمرکز بر محورهای مشترک افزود: با تکیه بر محورهای مشترک می‌توان بر اختلافات غلبه کرد.
 
آیت‌الله خاتمی با اشاره به این که باید مواظب نفوذی‌ها باشیم تا اختلاف‌افکنی نکنند خاطرنشان کرد: آن‌ها که تریبون دارند و از نفوذ کلام برخوردارند مراقب باشند با سخن‌شان آتش‌افروزی نکنند.
 
وی با تأکید بر آن که هر دعوایی فصل‌الخطاب می‌خواهد، اظهار داشت:‌ کسانی که اختلاف سلیقه دارند باید یک فصل الخطاب را بپذیرید زیرا که قرآن می‌گوید اگر می‌خواهید اختلافاتتان برطرف شود حبل‌الله را بگیرید.
 
آیت‌الله خاتمی در اهمیت ایجاد آشتی اظهار داشت: به فرموده قرآن؛ کسانی که وارد عرصه آشتی می‌شوند، فضایل بسیاری دارند و خدا به آن‌ها پاداش بسیاری می‌دهد.
 
وی در ادامه با بیان روایتی از پیامبر اعظم(ص) اظهار داشت: ایشان فرمودند ثواب آشتی بین مردم از نماز و روزه و صدقه بیشتر است، چون فاصله‌ها از بین برنده است و جامعه را از بین می‌برد.
 
آیت‌الله خاتمی تأکید کرد: این به این معنی نیست که نماز و روزه و صدقه را ترک کنیم و به آشتی بپردازیم بلکه به این معنی است که ثوابی که به آن کارها می‌دهند به این هم می‌دهند.
 
وی پس از عبور از آشتی‌های سیاسی، آشتی در خانواده را مورد تأکید قرار داد و افزود: از ابعاد دیگر آشتی برقراری صلح بین همسایه‌ها است و کسانی که در یک محله یا آپارتمان زندگی می‌کنند، باید سعی کنند بین دیگران آشتی برقرار کنند.
 
وی آشتی بین زوجین را بُعد دیگر برقراری آشتی برشمرد و اظهار داشت: دو سلیقه به هم رسیده‌اند و ممکن است گاهی قهر کنند و قرآن می‌گوید در این مورد حساس باشید و اگر دیدید این کدورت به جدایی می‌انجامد، پا در میانی کنید و کدورت‌ها را برطرف کنید.
 
آیت‌الله خاتمی در بیان اهمیت ایجاد صلح و آشتی خاطرنشان کرد: فقهای ما می‌گویند برای آشتی دادن می‌توان دروغ گفت تا صفا و آشتی در جامعه ایجاد شود.
 
وی همچنین به عوامل ایجاد قهر در جامعه اشاره‌ای کوتاه کرد و گفت: عوامل قهر، بدزبانی‌ها، نیش زدن‌ها، عصبیت‌ها، بگومگوها، سخن‌چینی‌ها و بی‌گذشتی‌هاست که در یک خانه و یا یک محله موجب قهر می‌شود.

آیت‌الله خاتمی در ادامه در خطبه‌های دوم نماز جمعه امروز تهرانف اربعین را رزمایش پایداران دین و رزمایش ضد تکفیر نامید و گفت: در کشوری که در گوشه‌ای از آن داعشی‌های جنایتکار جا خوش کرده‌اند، مردم بدون واهمه از تهدیدها و با عشقی وصف ناشدنی از جای جای بلاد اسلامی خود را به کربلا می‌رسانند.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به برگزاری همایش ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد اظهار داشت: دغدغه مسئولین در زمینه مقابله با فساد ستودنی است و ما باید باور کنیم که هر نظامی که به فساد آلوده شود سقوط می‌کند.

وی ادامه داد: مبارزه با فساد برنامه ریزی و قاطعیت می‌خواهد و با همایش و تحلیل و مچ گیری از نهادها و اشخاص چیزی حل نمی‌شود.

آیت‌الله خاتمی مسئله مبارزه با فساد را مسئله ملی دانست که نیازمند بسیج هر سه قوه است و بیان داشت: در بحث مبارزه با فساد باید از افتادن در ورطه افراط و تفریط پرهیز شود و حرف زدن به گونه‌ای فساد تار و پود نظام را گرفته است یک منکر و یک سیاه نمایی نادرست است.

خطیب نماز جمعه تهران، از جمله عوامل فساد را عزل و نصب‌های باندی و جناحی دانست و تصریح کرد: تا زمانیکه عزل و نصب‌ها، جناحی و باندی باشد فساد هم ادامه دارد و این تعریض به کسی نیست بلکه متاسفانه آسیبی است که در طی ۳۷ سال نظام ما شاهد آن بوده است و دوای این درد هم شایسته سالاری و تقوا محوری است.

آیت‌الله خاتمی نظارت علنی و مخفی را از جمله راهکارهای مقابله با فساد دانست و بیان داشت: بی نظارتی،‌ طغیان می‌آورد و اگر فردی را در جایگاهی بگماریم و بر او نظارت نکنیم فساد ایجاد می‌شود و مسئولان ما باید دو نوع نظارت علنی و مخفی را در دستور کار خود قرار دهند.

وی تصریح کرد: مسئولان باید در مقابله با فساد و مفسد قاطع باشند و هیچ مفسدی نباید در حاشیه امن باشد و مفسد باید به صورت عبرت آموز به مجازات اعمالش برسد.

امام جمعه موقت تهران، در ادامه به روز دانشجو و هفته وحدت حوزه و دانشگاه هم گریزی زد و بیان داشت: مدیران این  کشور از نهاد علمی دانشگاه برمی‌خیزند و هیچ کس نیست که اهمیت تاثیرگذاری نهاد دانشگاه را نداند.

آیت‌الله خاتمی، طبع دانشجویی و فرهیختگی را آمیخته با مسائل سیاسی دانست اما گفت: باید مراقب بود که دانشگاه به باشگاه سیاسی و وزن کشی این گروه و آن  گروه تبدیل نشود و اگر اینطور شد به تولید علم ضربه می‌خورد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران،با اشاره به سخنرانی‌های انجام گرفته در ۱۶ آذر امسال در دانشگاه‌های سراسر کشور اظهار داشت: در ۱۶ آذر امسال افرادی از سلایق مختلف به سخنرانی در دانشگاه‌ها پرداختند؛ اگر چه کفه یک سلیقه در ۱۶ آذر امسال سنگین تر بود.

وی با اشاره به ۶ دانشگاهی که از سخنرانی منتقدان دولت در روز دانشجو ممانعت به عمل آوردند بیان داشت: من یقین دارم که ممانعت از سخنرانی منتقدان دولت دستوری از مقامات بالا نبوده است و دانشگاه‌هایی که این کار را انجام دادند باید از طریق رسانه‌ها عذرخواهی کنند.

آیت‌الله خاتمی در ادامه با اشاره به اینکه عده‌ای قصد دارند قبح فتنه را از بین ببرند، گفت: فتنه را نباید تحریف کرد،‌ کیست که نداند سران خارجی فتنه؛ آمریکا و انگلیس هستند اما نباید به گونه‌ای حرف زد که گویی رهبری هم با نظر ما موافق هستند.

وی با اشاره به اظهارات صریح رهبری در مورد فتنه ۸۸ بیان داشت: عده‌ای اظهارات صریح و قاطع رهبری در مورد فتنه ۸۸ را نادیده می‌گیرند و محکومیت فتنه از سوی مقام معظم رهبری را نمی‌بینند و در روز روشن به تحریف اظهارات ایشان می‌پردازند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، خطاب به قبح زدایان فتنه و تحریف کنندگان سخنان مقام معظم رهبری گفت: با شعارهای هنجار شکنانه نه تنها مشکلاتتان حل نمی‌شود بلکه روز به روز بر نفرت متدینین از شما افزوده می‌شود.

آیت‌الله خاتمی، در ادامه به حوادث جاری در امریکا اشاره کرد و بیان داشت: امریکا امروز نمایشگاه بزرگ زیر پا گذاشتن حقوق بشر است و پلیس امریکا سیاه پوستان را می‌کشد و دادگاه‌های این کشور رأی به تبرئه پلیس‌های قاتل می‌دهند و در ادامه به برخورد با معترضین با تبعیض نژادی می‌پردازند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران درادامه به رسوایی دولت امریکا در انجام شکنجه‌های قرون وسطایی در زندان‌های مخفی خارج از امریکا اشاره کرد و اظهار داشت: دولت امریکا مظنونان را به زندان‌های مخفی در خارج از خاک امریکا می‌برد و در آنجا آنها را زیرشکنجه‌های قرون وسطایی قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: در یک نوع از این شکنجه‌های قرون وسطایی ماموران زندان، زندانی را ۱۸ ساعت ایستاده نگه می‌دارند تا خوابش نبرد و او را تهدید به زنده به گور کردن می‌کنند و این موارد چیزهایی است که درز پیدا کرده است و خود مسئولان امریکایی معتقدند موارد درز پیدا نکرده بیش از این‌ها است.

آیت‌الله خاتمی در پایان خاطرنشان کرد: امریکا در خط مقدم ناقضان حقوق بشر در دنیا است.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false