×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ مهر - ۱۳۹۹  
false
true
۱۷ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های عمرانی در مناطق عشایری استان بوشهر تخصیص یافت

به گزارش چغادک نیوز ؛ عبدالمحمد امینی‌زاده در بوشهر، تعداد خانوار عشایری این استان را ۵۲۰۰ خانوار دانست و اظهار داشت: از این تعداد ۱۹۰۰ خانوار ساکن و ۳ هزار ۳۱۱ خانوار کوچ‌رو هستند.

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر با بیان اینکه کوچ عشایر استان بوشهر از مناطق ییلاقی به قشلاقی این استان بر اساس تقویم کوچ از ۱۵ ابان است گفت: به سبب سرد شدن هوای مناطق ییلاقی و آغاز سال تحصیلی، معمولا عشایر از اوایل مهرماه کوچ خود را به نقاط مختلف قشلاقی استان بوشهر آغاز می‌کنند.

امینی‌زاده با اشاره به اینکه از ۱۰ شهرستان استان بوشهر عشایر در ۸ شهرستان سکونت دارند خاطرنشان کرد: پس از ۵ ماه سپری در مناطق ییلاقی فارس، اصفهان و چهارمحال بختیاری کوچ قشلاقی عشایر به نقاط مختلف استان بوشهر به جز در ۲ شهرستان عسلویه و کنگان انجام می‌شود.

وی تعداد دام عشایر استان بوشهر را ۴۵۰ هزار واحد دامی دانست و خاطرنشان کرد: این تعداد دام ۴۵ درصد کل دام استان بوشهر است.

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر به تولیدات عشایر استان پرداخت و از تولید ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز و مواد لبنی در سال خبر داد و گفت: علاوه بر این، عشایر در سال ۱۴۲ تن الیاف دامی، ۳۰ هزار متر مربع انواع محصولات صنایع دستی، ۸۰ هزار تن محصولات زارعی و باغی تولید  و به بازار عرضه می‌کنند.

امینی‌زاده ارزش محصولات تولیدی عشایر در سال را ۷۰۰ میلیارد تومان دانست و تصریح کرد: ۳۱۸ زنبوردار عشایر استان بوشهر دارای ۵۲ هزار و ۷۵ کندو هستند که سالانه ۵۱۹ تن عسل تولید می‌کنند.

وی، با اشاره به خدمات عرضه شده به عشایر استان بوشهر افزود: برخی خدمات عرضه شده به عشایر اعتبارات آن دولتی در قالب اعتبارات عمرانی و بخشی هم ملی و ارزش افزوده است.

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر، حفر  و تجهیز چاه‌آب، اجرای خط انتقال آب، شبکه گذاری، ساخت مخزن ذحیره آب، آب‌انبار، سطح صیقلی، راهسازی، خرید مخازن پلی‌اتیلن به حجم ۵ هزار تا یک‌هزار لیتری را از جمله طرح‌ها دانست.

امینی‌زاده ۹۰۰ کیلومتر مرمت و نگهداری راه‌های عشایری در سطح و راه‌گشایی، ساخت پل، آب‌نما، دیوار حفاظتی، تهیه و توزیع انرژی خورشیدی، آب‌گرم‌کن، روشنایی خورشیدی را از دیگر خدمات به عشایر استان دانست و افزود: از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات ویژه‌ای به عشایر ارائه می‌شود که در این راستا به ازای هر واحد دامی ۴۰۰ هزار تومان تسهیلات بانکی با سود ۱۰ درصد یک ‌ساله  پرداخت می‌شود.

وی به اعتبارات خشکسالی پرداخت و با بیان اینکه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان وام از این محل به تشکل‌ها و شرکت‌های تعاونی عشایر استان بوشهر پرداخت شده است تصریح کرد: این تسهیلات با سود ۴ درصد و مدت بازپرداخت ۵ ساله است.

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر، با اشاره به توزیع مایحتاج عشایر استان بیان کرد: سالانه در راستای خدمات به جامعه عشایری استان بوشهر ۳۶۰۰ تن آرد، ۳۵۰۰ تن انواع علوفه دامی، ۴۰۰ تن ارزاق مایحتاج عمومی، و ۲۰۰ هزار لیتر نفت سفید حمل و توزیع می‌شود.

امینی‌زاده با اشاره به پرداخت ۱۷ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های زیرساخت‌ها در قالب اعتبارات عمرانی استانی، ملی و ارزش افزوده در نقاط عشایری استان بوشهر گفت: در ۴ ماه امسال ۱٫۶ میلیارد تومان از محل اعتبارات ارزش افزوده تخصیص برای اجرای طرح‌های عمرانی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه این اعتبارات برای اجرای طرح‌های برق‌رسانی، راهسازی، آبرسانی و طرح‌های زیرساختی در نقاط عشایری استان هزینه می‌شود تصریح کرد: اعتبارات عمرانی ملی نیز در یکسال گذشته ۳٫۵ میلیارد تومان مصوب وبیشتر این اعتبار در عرصه آبرسانی هزینه شده است.

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر، با اشاره به اعتبارات استانی برای اجرای طرح‌های عمرانی خاطرنشان کرد: سال گذشته از ۲٫۵ میلیارد تومان یک میلیارد و ۱۵۳ میلیون تومان معادل ۴۵ درصد تخصیص یافت.

منبع: تسنیم

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false