ساخت کتابخانه مرکزی در بوشهر مغفول مانده است | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱  
false
true
ساخت کتابخانه مرکزی در بوشهر مغفول مانده است

به گزارش چغادک نیوز به نقل از تسنیم: حیدر راهب، با گرامیداشت هفته کتابخانه این هفته را نقطه عطفی برای پرداختن به ترویج فرهنگ کتابخوانی دانست و اظهار داشت: امسال با هماهنگی دستگاه‌های فرهنگی برنامه منسجمی تدوین شد و اکنون در حال اجرا است.

وی از تدوین ۷۰۰ برنامه ویژه هفته کتاب و کتابخوانی در استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: از ۷۰۰ برنامه تدوین شده به مناسبت هفته کتاب بیش از ۳۰۰ برنامه ویژه کتابخانه‌های عمومی و ۴۰۰ برنامه دیگر از سوی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، حفظ‌ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، اسناد و کتابخانه ملی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دیگر دستگاه‌ها در حال اجرا است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر نقش کتابخانه در مقابله با جنگ نرم و فرهنگی دشمن را مورد اشاره قرار داد و افزود: ترویج فرهنگ کتابخوانی یکی از برنامه‌ها است که در این راستا نهاد کتابخانه‌های عمومی به عنوان گفت‌وگو بین نسلی و توسعه فضاهای تعاملی تبدیل شده است.

راهب با اشاره به فعالیت ۷۶ کتابخانه عمومی در استان بوشهر، خاطرنشان کرد: در استان بوشهر ۶۶ کتابخانه عمومی مربوط به نهاد کتابخانه‌های عمومی و ۱۰ کتابخانه به صورت مشارکتی است.

وی از ایجاد زیرساخت‌های کتابخوانی در زندان‌های استان بوشهر خبر داد و اضافه کرد: برای تأمین منابع کتاب‌ها و نشریات در زندان‌ها تفاهم‌نامه‌ای منعقد شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر شاخص امانت کتاب، عضویت، منابع و زیربنا کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: سرانه کتابخانه عمومی در استان بوشهر ۲٫۱ متر مربع برای هر ۱۰۰ نفر جمعیت است و امانت و عضویت در کتابخانه‌های عمومی افزایش یافته است.

راهب از افزایش ۹۴ درصدی رشد امانت کتاب در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: از آبان ماه سال گذشته تا امسال ۳۱۰ هزار عنوان کتاب امانت داده شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل آن رشد ۹۴ درصدی دارد.

وی با اشاره به افزایش عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر خاطرنشان کرد: عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر از ۲۹ هزار نفر به ۴۰ هزار نفر رسیده که رشد ۳۰ درصدی دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر منابع کتاب در این نهاد را مورد اشاره قرار داد و افزود: منابع کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر از ۹۶۰ هزار عنوان با رشد ۸ درصدی به ۱٫۲ میلیون کتاب رسیده است.

راهب با اشاره به اینکه در ۴ شهر استان بوشهر کتابخانه عمومی وجود ندارد، تصریح کرد: چاه مبارک، دوراهک، آبدان و دویره فاقد کتابخانه عمومی هستند که در برخی از نقاط ساخت کتابخانه از ۱۰ سال پیش آغاز شده و راکد مانده که در دولت سیزدهم عملیات تکمیل آنها در دستور کار قرار گرفته شده است.

وی نبود کتابخانه مرکزی در استان بوشهر را یک معضل اساسی دانست و گفت: بر اساس برنامه چهارم توسعه باید تمام مراکز استان‌ها دارای کتابخانه مرکزی شوند که این مهم ۲۰ سال در استان بوشهر مغفول مانده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر با بیان اینک در دولت سیزدهم به ساخت و راه‌اندازی کتابخانه مرکزی توجه ویژه شده است افزود: برای این مهم ۱۱ هزار متر مربع زمین در شهرک نیایش بوشهر تخصیص یافته، ولی به سبب فاصله این شهرک تا مرکز شهر بوشهر و عدم دسترسی همه آحاد جامعه پیگیر ایجاد کتابخانه مرکزی در مجتمع فرهنگی هنری ۹ دی هستیم که نیاز به همکاری دستگاه‌های ذیربط است.

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false