چه زمانی شناسنامه باید عکس دار شود؟ | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱  
false
true
چه زمانی شناسنامه باید عکس دار شود؟

به گزارش چغادک نیوز به نقل از ایرنا: شناسنامه یکی از اسناد هویتی در ایران است که سازمان ثبت احوال کشور موظف است آن را برای هر شهروند ایرانی صادر کند.

نخستین شناسنامه ایرانی (که در آن زمان سجلد نامیده می‌شد) در دوران قاجار و در تاریخ ۳ دی ۱۲۹۷ برای دختری به نام «فاطمه ایرانی» صادر شد.

اطلاعات درج‌شده در شناسنامه شامل:اطلاعات مربوط به صاحب سند: نام و نام خانوادگی و (جنسیت)، عکس اسکن شده، شماره شناسنامه، کد ملی، تاریخ تولد: روز، ماه و سال در هجری شمسی و هجری قمری، محل تولد: شهرستان، بخش، دهستان (شهر/روستا)، نام پدر و نام مادر، شماره شناسنامه یا کارت ملی پدر و مادر، محل تولد پدر و مادر، محل مخصوص ثبت ازدواج و طلاق و مشخصات همسر، نام فرزندان و مشخصات آن‌ها، و وفات صاحب شناسنامه است.
چه زمانی شناسنامه باید عکس دار شود؟

شناسنامه همه افرادی که به سن ۱۵ سال تمام می رسند، باید عکس دار شود

برابر ماده ۳۶ قانون ثبت احوال کشور، شناسنامه های افرادی که به سن ۱۵ سال تمام می رسند باید ملصق به عکس همان سال صاحب آن شود.

شناسنامه اولیه باید در سی سالگی تمام با عکس همان سال صاحب آن تجدید شود صاحب شناسنامه پس از رسیدن به سن سی سال مکلف است ظرف یکسال برای تجدید آن مراجعه کند.

چه افرادی می توانند برای درخواست تعویض شناسنامه اقدام کنند؟

هر یک از اشخاص شامل :اشخاص ۱۵ سال به بالا، افراد کمتر از ۱۵ سال که دارای حکم رشد باشند، پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود برای افراد ۱۵ تا ۱۸ سال تمام و

سرپرست قانونی (قیم، امین، وصی) برای افراد صغیر و محجور با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد، می توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت ویا با مراجعه به دفاتر پیشخوان خدمات ثبت احوال، نسبت به تنظیم و امضاء برگ درخواست تعویض شناسنامه اقدام کنندبه ارائه درخواست تعویض شناسنامه اقدام کنند.
چه زمانی شناسنامه باید عکس دار شود؟

مدارک مورد نیاز:

مدارک مورد نیاز برای تعویض شناسنامه شامل : ارائه اصل شناسنامه، دو قطعه عکس ۴×۳ تمام رخ جدید با درج مشخصات سجلی (نام، نام خانوادگی)، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، محل صدور) در ظهر آن(پشت عکس)، اصل و تصویر مدارک عکس دار از قبیل (معرفی نامه عکس دار از مؤسسات آموزشی دولتی، کارنامه عکس دار دوره های تحصیلی راهنمایی به بالا) و شناسنامه برای عکس دار کردن باید تعویض شود.

نکاتی برای حفظ و نگهداری شناسنامه

– از آنجائیکه شناسنامه منحصرا مطابق مندرجات سند سجلی صادر خواهد شد، باید دقت کرد که هنگام دریافت شناسنامه تعویض شده آن را به دقت مطالعه و چنانچه نواقصی مشاهده شد از دریافت آن تا رفع مغایرت خودداری شود.

– شناسنامه اشخاص باید در سن سی سالگی تمام با عکس همان سال صاحب آن تجدید (تعویض) شود.

– از آنجائیکه شناسنامه سند هویت اشخاص است برای حفظ حقوق خود به دقت از آن نگهداری کنید.

– ودیعه گرفتن و ودیعه گذاردن شناسنامه تحت هر شرایطی ممنوع است.

 

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false