×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۱  
false
true
کنترل تورم در گرو کاهش آسیب‌پذیری کشور از تکانه‌های ارزی/ دولت خلق پول توسط شبکه بانکی را مهار کند

به گزارش چغادک نیوز، حسین درودیان، کارشناس مسائل اقتصاد ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره تورم ایجاد شده از طریق سیستم بانکی کشور اظهار داشت: کمیت و کیفیت پولی که بانک‌ها ایجاد می‌کنند، در بلند مدت از نظر من متناسب دورنمای کلی اقتصاد را مشخص می‌کند و به عنوان عامل اصلی در تعیین نرخ تورم بسیار تعیین کننده است. اگر این مساله را در کنار تحولات مرتبط با مسائل خارج از  اقتصاد کنار هم قرار دهیم، دو نیرویی است که سرنوشت اقتصاد ما را تعیین می‌کند.

این کارشناس مسائل اقتصاد ایران درباره نحوه ارتباط خلق پول توسط سیستم بانکی و تورم در اقتصاد ایران، ادامه داد: باید به این موضوع دقت کنیم که خلق پول بانک‌ها و بحث پول و ارتباط آن با تورم یک ارتباط بلند مدت است.

وی با اشاره به راهکارهای کنترل تورم در کشور تصریح کرد: ما برای اینکه به صورت بنیادین و ریشه‌ای بتوانیم مسئله تورم را علاج کنیم ابتدائا باید کمیت خلق پول توسط بانک‌ها را مهار کنیم و ثانیا کیفیت آن را بهبود بخشیم.

درودیان در مورد رشد درون زای مصارف پولی، تاکید کرد: در اقتصاد ایران علاوه بر مواردی که گفته شد، باید به مسئله کسری بودجه و انتقال آن به پایه پولی نیز بحث های زیادی انجام داد، اما در وضعیت فعلی این انتقال باید در همان حد رشد درونزای مصارف پول باشد. یعنی در صورتی که دولت می‌خواهد کسری بودجه را به پایه پولی انتقال دهد، این انتقال باید حد و حدود داشته باشد.

این کارشناس مسائل اقتصاد ایران با اشاره به رفتار دولت در ماه های گذشته در باره تامین کسری بودجه، ادامه داد: میزان انتقال کسری بودجه به پایه پولی ارتباط زیادی به کمیت و کیفیت پول خلق شده توسط سیستم بانکی دارد. این مساله به تدابیر انجام شده برای کنترل شیوه خلق پول بانک ها دارد و در صورتی که بتوانیم خلق پول بانک ها را مهار کنیم، آنگاه باید پولی شدن کسری بودجه متناسب با میزان مهار انجام شده باشد.

وی در باره میزان کسری بودجه که باید متناسب با شرایط فعلی کشور باشد، افزود: مثلا اگر تدابیر ما باعث شد که رشد خلق پول بانک‌ها و در نهایت رشد ترازنامه بانک‌ها در حد ۱۵ درصد قرار بگیرد، کسری بودجه دولت و رشد پایه پولی از محل کسری هم در همین حد و اندازه قرار بگیرد.

درودیان با اشاره به تاثیر نرخ ارز بر تورم، گفت: در طرف دیگر قضیه تورم، مسئله این است که بتوانیم نرخ ارز را باثبات کنیم و گشایش‌های ارزی و تجاری را در مورد کالاهای اساسی حاصل کنیم و در بلند مدت هم کار بایسته این است که آسیب پذیری‌مان را از محل تکانه‌های ارزی و خارجی به ویژه کالاهای اساسی خارج کنیم.

انتهای پیام/

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false