×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۶ فروردین - ۱۴۰۰  
false
true
صهیونیسم همچون کرونا جهان را آلوده کرده/ نتانیاهو به دنبال کسب بیشترین امتیاز از ترامپ است

به گرازش چغادک نیوز : “علی‌رضا سلطان شاهی ” با بیان اینکه  آستانه هفتاد و دومین سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی ” روز نکبت ( فاجعه ) ” قرار داریم،  اظهار داشت:  در سالی که گذشت برای بازیگران صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی  یک آزمایش و همآورد بود. این هماورد بین مذهبیون  و لائیک‌ها،  ارتشی‌ها و تکنوکرات‌ها ، سنتی‌ها و متجددها ومیانه روها و در نهایت هماوردی میان نسل قدیم و نسل جدید از سیاستمداران ، سیاست ورزهای رژیم صهیونیستی بود.  صرف نظر از خودخواهی‌های فردی که در وجود نتانیاهو متبلور است،  این هماورد نتیجه  داشت که با رای دیوان عالی رژیم صهیونیستی مشخص شد . در این هماوردی ما شاهد بودیم، مذهبیون پیروزی نسبی در مقایسه با لائیک‌ها به دست آوردند.  ابقای نسبی نظامی‌ها و امنیتی‌ها  در این نتیجه گیری کاملا برجسته است و مشخصا میانه روها، چپگراها و متجددین شکست  خوردند و تا یک حدی  می‌توانیم پیروزی نسبی نسل قدیم نسبت به نسل جدید را شاهد باشیم.

به گفته سلطان شاهی ، اگرچه نسل جدید سیاست ورزان برجسته‌ای دارد اما این اتفاقات طی یک سال اخیر و انتخاباتی که برگزار شد،  صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی را کاملا متحد کرد، شخصیت‌هایی وارد عرصه سیاست در این رژیم شدند تا خودشان را بیشتر نشان بدهند و فعلا راه زیادی در پیش دارند تا به قدرت برسند. اگرچه نسل قدیم هم تعداد زیادی از آنان باقی نمانده  و به تدریج باید صحنه سیاست را به نسل جدید واگذار کنند اما نکته مهمی که در پس این نتیجه گیری شاهدیم، مصلحت اندیشی دیوان عالی بود، با توجه به وضعیت شیوع کرونا و محدودیت‌هایی که برای رژیم صهیونیستی از لحاظ سیاسی اقتصادی و نظامی ایجاد کرده بود، این مصلحت اندیشی به ابقای نتانیاهو و هموار کردن مسیر تشکیل کابینه  منجر شد. دیوان عالی ضمن این مصلحت اندیشی مهر تائیدی زد به توسعه طلبی، فساد و قدرت طلبی سران فعلی رژیم صهیونیستی  که به هر نحوی می‌خواستند، خودشان را در هرم قدرت نگهدارند.

رئیس سابق مرکز مطالعات فلسطین با اشاره به رفتارشناسی نخست وزیر رژیم صهیونیستی  گفت: در سطح بین‌المللی رفتار شناسی نتانیاهو ما شاهد قانون گریزی، زیاده خواهی و تجاوزگری هستیم که این رفتار از قبل وجود داشت اما با پروسه مشروعیت بخشیدن به اقدامات رژیم صهیونیستی ، قانون‌گریزی  و زیادی خواهی او متوقف شده بود اما اینک نتانیاهو با توجه به این که پشتوانه‌ای مثل ترامپ رئیس جمهور آمریکا دارد،  به دنبال این است که پروسه مشروع سازی فعلا متوقف شود. یعنی به هیچ عنوان به دنبال این نیست که در نگاه بین‌الملل برای رفتارهای رژیم صهیونیستی محبوبیت تعریف کند و یا به دنبال مشروعیت بخشیدن به این رفتارها باشد. الان نتانیاهو و دولت صهیونیستی به دنبال این هستند که  از دوره ریاست جمهوری ترامپ برای تجاوزگری‌های این رژیم بیشترین استفاده را ببرند. یعنی استفاده حداکثری برای گرفتن امتیازات بیشتر از طرف مقابل است که از  یک دوره‌ای با بحث انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس شروع شد و همین ‌طور در خصوص بلندی‌های جولان،  بحث آوارگان فلسطینی، الحاق منطقه غور اردن  و کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی فلسطین ادامه یافت.

وی تصریح کرد: صهیونیست‌ها می‌خواهند فعلا این امتیازات را به زور و حمایت ترامپ به دست بیاورند که بعد از این اگر ترامپ در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به هرم قدرت صعود کرد، این امتیازات تثبیت می‌شود، جنبه قانونی پیدا می‌کند ولی اگر ترامپ بار دیگر وارد کاخ سفید نشد، تمام امتیازاتی که  به زور به‌دست آوردند،  در پای میز مذاکره به عنوان اهرم فشار از آنها استفاده خواهند کرد. پس برنامه صهیونیست‌ها  تا پایان دوره ترامپ به همین منوال است که عرض شد. یعنی اصلا و به هیچ عنوان توجهی به افکارعمومی و رضایت بازیگران صحنه ندارند و با حمایت ترامپ توسعه طلبی خودشان را افزایش می‌دهند.

این کارشناس تحولات فلسطین با بیان اینکه محور مقاومت با استقامتی که ایران داشته قوت گرفته است تصریح کرد: محور مقاومت با پیروزی‌هایی که در عراق،  سوریه ، لبنان، یمن و سایر کشورهای حوزه مقاومت داشته توانسته خودش را به یک ثبات قابل قبولی برساند. دستاوردهای موشکی فضایی ایران باعث شده طرف مقابل به انفعال کشیده شود و این موفقیت و استقامت  با وجود از دست دادن عزیزان و افراد موثر درحوزه مقاومت از جمله سردار سلیمان به دست آمده‌ است . این موضوع نشان می‌دهد با وجودی که این افراد در شکل گیری و قوام بخشی به مقاومت خیلی مهم و موثر بودند، نبود آنان باعث نشد، مقاومت از هم پاشیده شود. اما در خصوص سایر بازیگران درگیر اوضاع منطقه از جمله مسلمان‌ها و اعراب باید گفت متاسفانه آنها یا ناظر صرف هستند یا سمت جبهه صهیونیستی تمایل نشان می‌دهند که این هم یکی از آسیب های بررسی اوضاع و شرایط در این مقطع زمانی است که بایستی این کشورها  تکلیف خودشان را روشن کنند.

این پژوهشگر حوزه فلسطین  به روز جهانی قدس و ملت‌های همسو با محور مقاومت اشاره کرد و گفت:  ما برای عده‌ای از بازیگران منطقه که در برگیرنده ملت‌های همراه با مقاومت و دولت‌های همسو با رژیم صهیونیستی است، یک گزینه  راهبردی داریم و آن روز جهانی قدس است.  یعنی اگر آنها نمی‌توانند همچون اعضای محور مقاومت دریک سطح بالاتری با جبهه صهیونیستی هماوردی داشته باشند، با استفاده از ظرفیتی که روز جهانی قدس ایجاد می‌کند و با استفاده از رسانه‌ها و فضای مجازی می‌توانند وارد این کارزار  شوند. با توجه به وضعیتی که شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده ملت‌های همراه با محور مقاومت می‌توانند با فعالیت‌های متنوعی که به جای تظاهرات و راهپیمایی در نظر گرفته شده از جمله  استفاده گسترده از فضای مجازی به صف مبارزان علیه رژیم صهیونیستی بپیوندند.

وی  درباره تشکیل  دولت ائتلافی جدید تل آویو پیامدهای آن بر غرب آسیا گفت: رویه‌ای که نتانیاهو شروع کرده است دست کم  به مدت دوسال ادامه خواهد داشت، به شرطی که ترامپ در آمریکا همچنان در کاخ سفید حضور داشته باشد اما چنانچه ترامپ در آمریکا در راس قدرت نباشد، نتانیاهو و دار و دسته‌اش با این دیدگاه‌هایی که دارند  در سطح جهان نمی‌توانند یاری برای تجاوزگری‌های خودشان جذب کنند . طبیعی است که در آن مرحله گانتس است که با یک چهره جدیدی وارد عرصه خواهد شد و حتما به تعامل با دولت جدید در آمریکا خواهد بود.

سلطان شاهی صهیونیسم  را همچون ویروس کرونا دانست و گفت : ریشه‌های این غده در سراسر دنیا گسترده شده است. صهیونیسم بر رسانه، اقتصاد، سیاست و فرهنگ نفوذ و حتی سیطره دارد به گونه‌ای که باعث آلوده و بیمار شدن بخش‌هایی قابل توجهی  از جهان شده‌ است.

منبع : تسنیم

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false