×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۱  
false
true
راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به‌معنی قطع اینترنت بین‌المللی نیست

به گزارش چغادک نیوز: سید ابوالحسن فیروزآبادی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با بیان اینکه “برای ایجاد شغل نیازمند هزینه‌کرد‌های زیادی هستیم” گفت: به‌عنوان نمونه در پتروشیمی به‌ازای هر شغل یک میلیارد تومان باید هزینه شود، اما اشتغالزایی در فضای مجازی براساس شبکه ملی اطلاعات ارزان است البته نیازمند توسعه شبکه ملی اطلاعات هستیم.

وی افزود: در شبکه ملی اطلاعات بِروز هستیم و سطح فناوری خوبی داریم، اما برای اشتغالزایی باید این شبکه توسعه یابد و از ۱۵۰ میلیون دستگاه کارتخوانی که اکنون در کشور وجود دارد به ۵۰۰ میلیون دستگاه برسیم.

فیروزآبادی گفت: در شاخص‌های سخت‌افزاری شبکه ملی اطلاعات نیز وضع خوبی داریم و به‌عنوان نمونه تعداد دستگاه‌های کارتخوان کشور چند برابر ترکیه است.

وی ادامه داد: دوران اخبار محرمانه و انتشار محدود اخبار به سر آمده و بحث سانسور ذاتاً در فضای مجازی منتفی است.

او با ابراز اینکه در سال گذشته ۲۰ میلیارد تراکنش بانکی در کشور انجام شد و حجم اطلاعاتی تولیدشده در فضای مجازی بسیار زیاد است گفت: زمانی که تلگرام فیلتر نشده بود یک و نیم میلیارد خبر در این پیام‌رسان دیده می‌شد بنابراین بحث سانسور در فضای مجازی معنی ندارد بلکه این فضا باید مقررات‌گذاری شود.

وی گفت: از نظر فیزیکی امکان ندارد ممیزی که در مطبوعات انجام می‌شد در فضای مجازی اجرا کنیم.

او افزود: توسعه قدرت نرم و پراکنده در فضای مجازی وجود دارد و مهار آن سخت است و این قدرت بر پلت‌فرم‌هایی جمع می‌شود و قدرت متمرکزی ایجاد می‌کند.

فیروزآبادی اضافه کرد: به‌عنوان نمونه ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون کاربر در فیس‌بوک وجود دارد که این برای صاحب فیس‌بوک اعمال قدرت می‌کند.

وی ادامه داد: این قدرت موضوع امنیت را در پی دارد، زیرا صاحب این پلت‌فرم‌ها اعتقادی به مرز‌ها و دولت‌ها ندارد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: این قدرت به‌زودی شکل اقتصادی به خود می‌گیرد و می‌تواند جایگاه نخست دلار را به‌لرزه در آورد بنابراین آمریکا از ظهور و بروز آن جلوگیری می‌کند.

وی افزود: به‌عنوان نمونه تلگرام حدود ۱۳۰ میلیون کاربر دارد که ۴۰ میلیون آن ایرانی هستند و صاحب این پلت‌فرم پولی به‌نام گرام خلق کرد که آمریکایی‌ها جلوی آن را گرفتند.

فیروزآبادی گفت: به‌زودی دارایی فکری کشور‌ها از دارایی مالی آن‌ها باارزش‌تر می‌شود و این مسئله بر لزوم حفاظت از حریم خصوصی و امنیت اجتماعی‏ اقتصادی و سیاسی کشور‌ها تأکید می‌کند.

وی با یادآوری اینکه پدیده‌ها در عرصه فضای مجازی اجتماعی است اضافه کرد: حملات سایبری در یک‌هزارم ثانیه می‌تواند زیرساخت‌های هر کشوری را تهدید کند و در شبانه‌روز هزاران حمله به کشور ما انجام بشود، اما گزارشی مبنی بر اینکه بخواهند زیرساخت‌های ما را از کار بیندازند نداشته‌ایم، اما جنگ سایبری بسیار جدی است.

فیروزآبادی گفت: شبکه ملی اطلاعات زیرساخت شبکه ارتباطی ما و زیست‌بوم کشور است که ضریب نفوذ بسیار بالایی دارد.

وی ادامه داد: بیش از ۱۵۰ میلیون دستگاه، ۷ میلیون مودم خانگی، ۸ میلیون پُز بانکی، ‏بیش از یک میلیون تلویزیون هوشمند و ۶۳ میلیون تلفن هوشمند به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند.

فیروزآبادی افزود: ضریب موبایل در کشور ۸۴ درصد است و ۶۱ میلیون مشترک از پهنه باند استفاده می‌کنند و در ادارات نیز سه میلیون پهنه باند استفاده می‌شود.

وی گفت: یک میلیون راننده روی شبکه ملی اطلاعات خدمت‌رسانی می‌کنند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: از ویژگی‌های شبکه ملی اطلاعات ایجاد خدمت‌رسانی در روستاهاست و مشاغل روستایی از کاربران جدی ما هستند.

فیروزآبادی همچنین گفت: پایه شبکه ملی ما اینترنت و قرارداد اینترنت است، زیرا کشوری که تولید ناخالص ملی آن بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار، قدرت خرید آن ۲۰۰ میلیارد دلار، صادراتش بیش از ۵۰ میلیارد دلار و صاحب رتبه‌های تک‌رقمی در حوزه‌های گوناگون علمی است هیچ‌گاه نمی‌تواند اینترنت خارجی را قطع یا محدود کند.

وی اضافه کرد: کسانی که شبهه قطع اینترنت خارجی را مطرح می‌کنند می‌خواهند موفقیت ما در شبکه ملی اطلاع را پنهان کنند.

او گفت: شبکه ملی اطلاعات فقط در کشور ما نیست بلکه در ۲۸ کشور مانند این شبکه وجود دارد.

فیروزآبادی افزود: حتی در چند سال اخیر فرانسوی‌ها به‌طور جدی اینترنت اروپایی را برای لحاظ کردن دغدغه‌های خود مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه هدف از شبکه ملی اطلاعات داشتن شبکه کیفی‌تر، ارزان‌تر و امن‌تر است گفت: از دوران صنعتی عبور کرده‌ایم و در حال ورود به اقتصاد خدماتی هستیم.

فیروزآبادی خاطرنشان کرد: اکنون اقتصاد خدماتی ۵۰ درصد اقتصاد را شامل می‌شود و در کشور‌های پیشرفته این رقم تا ۷۰ درصد است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: در اینترنت باز شرکت‌های بزرگ می‌خواهند دولت‌ها حداقل مداخله را داشته باشند و در این اینترنت به منافع این شرکت‌ها بیش از منافع ملت‌ها توجه می‌شود و حریم خصوصی مردم اهمیت ندارد.

فیروزآبادی همچنین گفت: دولت‌ها می‌توانند از حریم خصوصی مردم حفاظت کنند، اما شرکت‌هایی که اینترنت آزاد را گسترش می‌دهند دولت‌ها را به‌رسمیت نمی‌شناسند و به هر روشی تلاش می‌کنند وارد فضای خصوصی مردم شوند.

وی درباره سرعت اینترنت در کشورمان گفت: امروز شبکه‌ای داریم که از آخرین فناوری‌ها استفاده می‌کند، اما آرایش شبکه مناسب نیست و در برخی نرم‌افزار‌ها نیاز به خودکفایی داریم.

فیروزآبادی ادامه داد: شبکه ما نامتوازن است و اختلالاتی داریم و باید بخش‌هایی برای افزایش سرعت اینترنت ایجاد می‌شد که نشده است.

وی اضافه کرد: برآورد مرکز ملی فضای مجازی پیشرفت زیر ۸۰ درصد در شبکه ملی اطلاعات است.

دبیر شورای‌عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: تعرفه‌های شبکه ملی اطلاعات نامناسب و در بسیاری از کاربرد‌ها خرید ظرفیت اینترنتی ارزانتر از شبکه ملی اطلاعات است.

فیروزآبادی افزود: در بخش اطلاع‌رسانی به مردم با شبکه‌های اجتماعی مشکل داریم، اما وزیر ارتباطات قول داد در سه هفته طرح تکمیلی شبکه ملی اطلاعات را در حوزه‌های پیام‌رسان‌ها ارائه کند و شورا نیز با بررسی دوماهه درباره آن نتیجه‌گیری می‌کند.

وی ادامه داد: باید موتور جست‌وجو و پیام‌رسان‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم و دولت فقط در این زمینه پشتیبان و حمایت‌کننده باشد.

فیروزآبادی گفت: ۹۸ درصد جست‌وجوی اینترنتی در کشور در گوگل انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در اقتصاد دیجیتال وضع ما بسیار خوب است، زیرا در دولت متناظری برای این اقتصاد نداشتیم که بخواهد در آن دخالت کند.

او اضافه کرد: در برخی خدمات مانند خرده‌فروشی، بانکی، بیمه‌ای و تاکسی پیشرفت خوبی داریم و در بخش بهداشت و آموزش نیز باید برنامه‌ریزی کنیم، زیرا اگر در فضای مجازی به این موضوع پرداخته نشود خارجی‌ها برای ما برنامه‌ریزی می‌کنند.

دبیر شورای‌عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: فکر نمی‌کردیم فضای رسانه‌ای کشور در پلت‌فرم‌های خارجی شکل بگیرد، اما اکنون ۵۰ درصد فضای رسانه‌ای کشور در این پلت‌فرم‌ها ایجاد شده است.

وی افزود: نشست‌هایی با بانک مرکزی و شورای اقتصاد برای پول مجازی داشتیم، اما هم بانک مرکزی و هم اقتصاددان‌ها و ما با پول مجازی که ثبات و پشتوانه‌ای ندارد مخالفیم.

فیروزآبادی ادامه داد: البته در دوران تحریم و برای دور زدن تحریم‌ها از پول مجازی شبیه بیت‌کوین می‌توان استفاده کرد، اما در رابطه با پول‌های مجازی بدون پشتوانه دیدگاه ما مخالف است.

وی گفت: تعداد کشور‌هایی که در زمینه پول مجازی تصمیم نهایی گرفته‌اند به انگشتان یک دست نمی‌رسد.

از رئیس جمهور می‌خواهیم برای جلسات شورای‌عالی فضای مجازی وقت اختصاص دهد، زیرا براساس آیین‌نامه این شورا هر ماه باید یک جلسه داشته باشیم.

انتهای پیام/

منبع» تسنیم

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false