نوبخت:با این تصمیم مجلس یارانه ۲۶ میلیون نفر قطع می‌شود | پایگاه خبری تحلیلی چغادک نیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱  
false
true
نوبخت:با این تصمیم مجلس یارانه ۲۶ میلیون نفر قطع می‌شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: مجلس هر تصمیمی در هدفمندی یارانه‌ها بگیرد، دولت آن را اجرا می‌کند.

به گزارش "چغادک نیوز"، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس پیش از ارجاع تبصره ۲۱ لایحه بودجه کل کشور به کمیسیون تلفیق که به نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده مربوط می‌شود، در جزء ۳ بند ب این تبصره با پیشنهاد علی‌مردانی مبلغ ۳۰هزار میلیارد ریال را به پرداخت نقدی و ۲۲هزار میلیارد ریال را به بحث اشتغال جوانان اختصاص دادند که در اینجا محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در مخالفت با این پیشنهاد، گفت: براساس تدبیری که در هیئت‌رئیسه مجلس در گذشته انجام شده بود که برای بررسی بیشتر بر روی پیشنهادات تبصره ۲۱ به کمیسیون تلفیق برگردد و دوباره مورد مداقه قرار گرفته و به صحن گزارش شود که این اتفاق افتاد.

وی افزود: علت آن این بود که ما در یک فضایی که یک پیشنهاد خوب، البته از یک جنبه که می‌تواند جنبه‌های دیگری را تحت تأثیر قرار دهد و مشکلی برای کشور ایجاد بکند، ما در جلسه علنی با آن مواجه نشویم. در حال حاضر نمایندگان ملت التفات داشته باشند که با تصویب این پیشنهاد از ماه آینده ۲۶میلیون نفر از موکلین شما از دریافت یارانه نقدی محروم خواهند بود.

نوبخت تصریح کرد: امکان پرداخت عددی که شما از ۴۲هزار میلیارد تومان به ۳۰هزار میلیارد تومان یعنی ۱۲هزار میلیارد تومان کاهش داده‌اید ما باید از ماه آینده به‌اندازه ۱۲هزار میلیارد تومان که ۲۶میلیون نفر را شامل می‌شود، یارانه‌شان را نپردازیم. مجلس فصل الخطاب است و شما هرچه امر کنید دولت خودش را موظف به اجرا می‌داند. ضمن اینکه الآن اجرایی نیست، سؤال بنده این است که شما به ما بگویید که چطور می‌توانیم تا ماه آینده ۲۶میلیون نفر را حذف کنیم.

وی تأکید کرد: نکته دیگری که در صحبت‌های پیشنهاد دهنده مورد توجه قرار گرفت این بود که ما کسانی را که درآمدشان از ۲٫۵ میلیون تومان در ماه بیشتر است حذف کنیم، سؤالم این است که آیا این خانواری که دارای مشکلات زیادی است و ممکن است یک کارگر در آن باشد و یا بخواهند در جایی کارگری کنند، اگر بخواهند از دریافت یارانه نقدی حذف شوند به من بگویید که آیا اینها اگر در تهران هم زندگی کنند می‌توانند از عهده مخارجشان بر بیایند؟

وی با تأکید بر "باید در حذف یارانه نقدی این موضوع در نظر گرفته شود که خانوارها ممکن است فرزندان مشغول به تحصیل در دانشگاه آزاد و یا دارای اجاره‌خانه باشند" تصریح کرد: ممکن است برخی خانوارها دارای بیمارهای صعب العلاج باشند که در پیشنهادها مد نظر قرار گرفته است.

نوبخت گفت: من از رئیس مجلس می‌خواهم که با توجه به اینکه مجلس عصاره فضائل ملت است و عقل جمعی در اینجاست، با این نوع پیشنهادات که از ماه آینده یارانه ۲۶میلیون نفر حذف شود و دارای ابهاماتی است موافقت نشده و مجدداً این تبصره به کمیسیون تلفیق برگردد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شما نمایندگان قرار نیست که اقدامی انجام دهید. البته دولت هرچه را شما تصمیم بگیرید لازم‌الاتباع است و شما هرچه بگویید دولت اجرا می‌کند اما باید طوری باشد که قابلیت اجرایی داشته باشد. ما نباید مردم را تحت فشار غیرمعمول قرار دهیم. استدعا می‌کنم که این تبصره مجدداً به کمیسیون تلفیق برگردد تا مصوبه‌ای به دست آید که نظر نمایندگان نیز در آن لحاظ شده باشد.

 

 
منبع: تسنیم

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false